صفحه اصلی

اوقات شرعی
 


شماره خبر :٥٤٣٩٤٧   تاریخ انتشار خبر : 1397/08/01 ا ١٣:٤٣
 
دومین جلسه از ششمین دوره سلسله همایش‌های فرهنگی آموزشی برگزار شد.
دومین جلسه از ششمین دوره سلسله همایش‌های فرهنگی آموزشی در روز سه شنبه ۱ آبان ماه ۹۷ ساعت ۱۰ صبح در تالار خلیج فارس با حضور آقای دکتر محمد حکیمی با موضوع "به دنبال زندگی (رهیافتی از ادب و معارف اسلامی)" برگزار شد. حجت‌الاسلام والمسلمین نامدار مسئول نهاد رهبری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان ضمن خوش آمدگویی به دانشجویان و استاد حکیمی، مقدمه ای راجع به موضوع برنامه بیان نمود.

دومین جلسه از ششمین دوره سلسله همایش‌های فرهنگی آموزشی در روز سه شنبه ۱ آبان ماه ۹۷ ساعت ۱۰ صبح در تالار خلیج فارس با حضور آقای دکتر محمد حکیمی با موضوع "به دنبال زندگی (ره یافتی از ادب و معارف اسلامی)" برگزار شد.
حجت‌الاسلام والمسلمین نامدار مسئول نهاد رهبری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان ضمن خوش آمدگویی به دانشجویان و استاد حکیمی، مقدمه ای راجع به موضوع برنامه بیان نمود.
دکتر حکیمی در این برنامه بیان کرد: زیستن با زندگی کردن فرق دارد، زیستن آن است که کار می کنن که بخورند تا بمیرند و عمرشان تمام شود و این کار را حیوانات هم انجام میدهند. بیان مطلب آن است که ما زیست نکنیم، زندگی کنیم، ما به طور عمودی زندگی کنیم نه افقی. زندگی یعنی هستی و شدن در جهت اعتلای استعداد های زندگی.
ایشان افزود: بعضی از افراد در زندگی نهیلیسم(پوچ گرایی) هستند، هدف و برنامه ای ندارند. مولوی مرگ را عامل تکامل می داند اما بعضی ها با مرگ همه چیز را تمام شدنی می دانند، لذا با این تفکر زندگی را هیچ و پوچ می دانند که می گویند آخرش هیچ است!!
دکتر حکیمی تصریح نمود: انسانی که در زندگی چرا دارد با هر چگونگی می سازد چرا هدف است یک دسته از آدمها هم در زندگی هدونیست هستند، لذت گرا میباشند و اکثر آدمها هم از این نوع دسته هستند، امثال مولانا می‌گویند رازهای عالم را می شود فهمید، ایشان در مثنوی می گویند آگاهی و هوشیاری این کثیفی و ناآگاهی را شستشو میدهد. اگر آدمها آینده این عالم را می‌دیدند هیچ وقت درگیر ثروت، شهرت، شهوت و دله دزدی نمی شدند. راز با مجهول فرق میکند. یکی از رازهای عالم، خلقت است.
مجهول را وقتی فهمیدی معلوم میشود و دیگر مجهول نیست، راز را وقتی فهمیدی باز هم راز است. هدف خلقت راز است. حافظ می‌گوید که راز این خلقت چیست؟ دو مورد را باید کشف کرد، رندی و عشق. حافظ هدف از زندگی را عشق می داند.
ایشان در ادامه افزود: سعی کن فضیلت عشق در تو ایجاد شود زیباترین کلمه در فرهنگ بشر کلمه معتدل است. افراط و تفریط نشانه نادانی است. حضرت علی علیه السلام در حکمت های نهج البلاغه می فرماید آدم نادان یا در افراط میبینی یا در تفریط، آدم عاقل همیشه متعادل است، مراد از رند حافظ همان شخصیت معتدل می باشد. می‌داند که هم دنیا و هم آخرت را داشته باشد و به حرام کشیده نشود و این رندی یک فضیلت است. تواضع آن است که خودم را مانند دیگران بدانم و مودب باشم. تواضع یعنی اینکه آدم خودش را فوق دیگران نداند.
بدی را بدی کردن سگساریست                 خوبی را خوبی کردن خرخواری است
بدی را خوبی کردن کار خواجه عبدالله انصاری است.
همیشه یادمان باشد بدی دیگران را با خوبی دفع کنیم.
از دیگر برنامه‌های این همایش اهدای جوایز به دانشجویان شرکت کننده در همایش به قید قرعه و همچنین برگزاری مسابقه در بین آنان می باشد.

 

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

آمار بازدید
 بازدید امروز : 52
 کل بازدید : 717840
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1