صفحه اصلی

اوقات شرعی
 


شماره خبر :٥٣٩٢٦٣   تاریخ انتشار خبر : 1397/03/08 ا ١٢:٥٨
 
ساعت فرهنگی اساتید با موضوع اقتصاد مقاومتی و توسعه کشاورزی و منابع طبیعی، جایگزین نفت برگزار شد.
ساعت فرهنگی اساتید دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان به همت دفتر هم اندیشی اساتید نهاد رهبری دانشگاه در روز سه شنبه هشتم خردادماه ۹۷ ساعت ۱۰ صبح در سالن اندیشه دانشکده تولید گیاهی با موضوع اقتصاد مقاومتی و توسعه کشاورزی و منابع طبیعی، جایگزین نفت برگزار شد.

ساعت فرهنگی اساتید دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان به همت دفتر هم اندیشی اساتید نهاد رهبری دانشگاه در روز سه شنبه 8خردادماه ۹۷ ساعت ۱۰ صبح در سالن اندیشه دانشکده تولید گیاهی با موضوع اقتصاد مقاومتی و توسعه کشاورزی و منابع طبیعی، جایگزین نفت برگزار شد.

سخنران مدعو به برنامه دکتر کریم عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی، دبیر کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام و دبیر انجمن روستایی ایران بوده است.

ایشان تعبیر اقتصاد مقاومتی را اینطور بیان نمود که اختصاص کشش تار است اقتصادی که توان برگشت به حالت اول را پس از تنش ها و ناملایمت ها داشته باشد اقتصاد سالم اقتصادی است که مثل چوب در برابر موانع و تنش نشکند مقاوم باشد و حالت کشسانی داشته باشد.

ایشان افزودند به جای اینکه نعمت شود نقمت شد و باعث شهرنشینی شد و مشکلات بعدی را به وجود آورد. 

بخش کشاورزی بخش مولد است و بخش کاذب نیست شکاف درآمد باعث جابجایی می شود.
دبیر کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود در بخش های اقتصادی اقتصاد مقاومتی چقدر موفق عمل کرده است؟ مقام معظم رهبری نظرشان این است که راضی نیستم جریان توسعه در هر کشوری به صورت نمودار مستقیم و خودکار نیست به صورت افت و خیز دار است.
رشد می‌تواند در یک زمان کوتاه و سختی باشد ولی توسعه هیچ گاه نمی‌تواند خطی باشد و افت و خیز دار است.
رئیس انجمن روستایی ایران در زمینه ارتباط منابع طبیعی با جامعه و اقتصاد افزود: در این بخش اهمیت آنجا بروز می‌کند که هر چه محیط زیست و منابع طبیعی رونق داشته باشد از لحاظ موقعیت اجتماعی پررونق تر است. 
ایشان در مورد توسعه پایدار بیان کرد توسعه پایدار سه بعد دارد اقتصادی، اجتماعی و محیطی. از لحاظ اقتصادی ماندگار باشد از لحاظ اجتماعی مقبول باشد و از لحاظ محیطی پذیرفته شده باشد ما می توانیم اقتصاد کم نفت یا جایگزین نفت با تکیه بر کشاورزی و منابع طبیعی داشته باشیم.
این نکته مطرح است که شاید نمودار کشاورزی اوج هجومی و نجومی ندارد و با نمودار توسعه پایدار شباهت دارد و با افت و خیز باثباتی حرکت می‌کند ولی نفت این طور نیست.
دبیر کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: ما نتوانستیم حمایت‌های مرزی و داخلی از محصولات کشاورزی داشته باشیم حمایت‌های مرزی یعنی کنترل واردات و صادرات از محصولات و منابع کشاورزی.
ما به اصطلاح در کشور خبر داشتیم تورم بالا ،بیکاری بالا و رشد اقتصادی پایین. و این باعث شد که ایران ۶۵ درصد اقتصاد وابسته به دولت است که در حال حاضر اصلاحات ارضی دیگر افتخار محسوب نمی‌شود الان به دنبال اصلاحات منابع آبی باید بود الان هزاره ی جنگ آب است دیگر جنگ نفت نیست.
در ادامه اساتید حاضر در جلسه به بحث و هم‌اندیشی پرداختند و پرسش‌های خود را از دکتر کریم پرسیدند.

 

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

آمار بازدید
 بازدید امروز : 174
 کل بازدید : 732920
 بازدیدکنندگان آنلاين : 13